Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Nie Widząc Przeszkód O sekcji

O sekcji

Krótka historia sekcji

Sekcja piłki nożnej osób niewidomych - znana aktualnie pod nazwą Wisła Blind Football Kraków - założona została we wrześni 2015 roku przez uczniów i nauczyciela wychowania fizycznego w SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6. Klubowi nadano nazwę Tyniecka NWP Kraków, a jego herbem była niebiesko-czerwona tarcza z mieczem skierowanym ostrzem w dół  w centralnej części tarczy, ozdobną literą "K" w koronie - charakterystyczną dla miasta Krakowa, oraz symbol piłkarza z przepaską na oczach i dźwięczącą futbolówką u nogi.

Decyzja ta była pokłosiem doświadczeń zdobytych podczas Mistrzostw Europy w Hereford (2015), podczas których część krakowskiej ekipy miała okazję zagrać. Było to także nadanie oficjalnego kształtu działaniom podjętym już w 2008 roku, gdzie uczniowie spotykali się po szkole, aby spróbować swych sił w dostosowanej do ich potrzeb odmianie piłki nożnej. 

Barwy Tynieckiej towarzyszyły uczniom i absolwentom szkoły przez kilka lat, podczas których sukcesywnie rozwijali swe umiejętności na treningach oraz międzynarodowych turniejach. Towarzyszyły im one także podczas żmudnego procesu profesjonalizacji dyscypliny w Krakowie. Pierwsze treningi odbywały się na niewielkiej sali gimnastycznej, pozbawionej specjalistycznych band, gdzie zamiast profesjonalnych futbolówek używano zwykłej piłki, którą wcześniej rozcięto, zasypano grzechoczącym groszkiem i zaklejono u wulkanizatora.

Pierwsze sprowadzone z Niemiec bandy trafiły do drużyny w 2018 roku. Pierwsze boisko, które po dziś dzień stanowi główny obiekt sekcji, w roku 2019. Do tego czasu zawodnicy zmuszeni byli trenować na obiektach niedostosowanych, bez band, bez wymiarowych bramek. Mimo tak niedogodnych warunków nie stanowiło to przeszkody, aby działać, bawić się i rozwijać.

Niezłomność i determinacja doceniona została w kwietniu 2019 rok. Wówczas sekcja prowadzona przez naszą fundację zyskała potężnego partnera w postaci klubu sportowego ze wspaniałą historią, tradycjami i osiągnięciami. TS Wisła Kraków SA została oficjalnym partnerem sekcji, która od tego czasu rozpoczęła nowy rozdział z Białą Gwiazdą na koszulkach.

Drużyna nieustannie się rozwija. Gracze trenują pod okiem specjalistów. Sekcja może liczy na wsparcie partnerów i pasjonatów, którzy pozwalają na realizację kolejnych celów. Zawodnicy prócz treningów i udziału w turniejach realizują także misje proedukacyjne uczestnicząc w licznych spotkaniach, warsztatach i szkoleniach promujących sport osób niewidomych i szreki pojmowaną świadomość związaną ze społecznością osób niepełnosprawnych.

Drużyna

Zawodnicy i sztab Wisły BF

Fot. Adriana Ficek

 

Zawodnicy

Gabriel Olech

Kacper Domagała

Krzysztof Bednarkiewicz

Marcin Pajor

Marcin Ryszka

Martin Jung

Mateusz Krzyszkowski

Michał Woszczak

Paweł Zinkow

Sebastian Wódz

Tomasz Klasa

Sztab

Piotr Niesyczyński (Kierownik)

Dominik Foryś (Trener)

Marek Żychowski (Fizjoterapeuta)

Bartłomiej Niesyczyński (Fizjoterapeuta)

Jerzy Sap (Przewodnik)

Sukcesy

Gracze Wisły BF z pucharem

Fot. Adriana Ficek

 

Miejsce

3

1

2

3

1

2

1

1

1

2

1

Rozgrywki

Puchar Europy Centralnej 2015 (Praga)

Puchar Polski 2017 (Kraków)

Liga Centralnej Europy 2017

Puchar Saksonii 2017 (Lipsk)

BF Kraków Cup 2018

Liga Centralnej Europy 2019

BF Kraków Cup 2019

Puchar Polski 2020 (Kraków)

Puchar Polski 2021 (Wrocław)

FBF Cup 2023 (Wiedeń)

Puchar Polski 2023 (Wrocław)

Jako

Tyniecka NWP Kraków

Tyniecka NWP Kraków

Tyniecka NWP Kraków

Tyniecka NWP Kraków

Tyniecka NWP Kraków

Wisła Kraków BF

Wisła Kraków BF

Wisła Kraków BF

Wisła Kraków BF

Wisła Kraków BF

Wisła Kraków BF