Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Nie Widząc Przeszkód Jak gramy?

Jak gramy?

Blind football, jak każda dyscyplina sportowa, rządzi się swoimi prawami. Sama gra na pierwszy rzut oka przypomina rozgrywki znane z futsalu, czyli piłki halowej. Z racji swej specyfiki posiada jednak szereg zasad oraz charakterystycznych elementów stworzonych tylko dla niej. Poniżej znajdziecie te najważniejsze, których znajomość pozwala na bezpieczną rywalizację. W zakładce do pobrania znajdziecie pełną wersję przepisów w języku angielskim oraz polskim.

Boisko

Boisko do blind footballu

Boisko do blind footballu swymi wymiarami oraz rozrysowaniem linii jest niemal identyczne do tego znanego z futsalu - posiada jednak dodatkowe elementy charakterystyczne jedynie dla tej odmiany dyscypliny. Mierzy ono 20m szerokości, 40m długości i podzielone jest na trzy strefy za pomocą przerywanych linii. Są to strefy obrony, pomocy oraz ataku, o których więcej dowiecie się w rozdziale poświęconym przewodnikom. Ponadto w polach karnych znajdują się specjalne prostokątne strefy przeznaczone dla bramkarzy, których charakterystykę znajdziecie w rozdziale bramki i bramkarze.

Boisko do blind footballu wyposażone jest również w specjalne bandy ciągnące się wzdłuż lini bocznych. Ich podstawowymi funkcjami są ograniczenie pola gry oraz jej upłynnienie. Warto w miejscu tym zaznaczyć, iż w chwili opuszczenia przez piłkę pola gry poprzez wykopnięcie jej ponad bandą, sędzie odgwizduje wrzut z autu, który wykonywany jest ze stojącej piłki na wysokości, na której futbolówka opuściła murawę.

Piłka

Paweł w niebieskim stroju Wisły prowadzi piłkę

Tym co wyróżnia piłkę do blind footballu od klasycznej futbolówki to wydobywający się z niej charakterystyczny dźwięk. Między balonem a łatkami zamontowanych jest sześć metalowych grzechotek, które dźwięczą podczas ruchu. Sama piłka zbliżona jest swym zachowaniem na boisku do tej znanej z piłki halowej. Jej rozmiar to 3, waga około 510-540g, obwód wynosi 60-62cm.

Maska i opatrunki okulistyczne

Trener zakleja graczowi oczy opatrunkami okulistycznymi.

Blind football to odmiana piłki nożnej zaadaptowana na potrzeby osób niewidomych, które klasyfikowane są jako B1. Nie oznacza to jednak, iż podczas rozgrywek zawsze mamy do czynienia z całkowicie niewidomymi zawodnikami - często występuje u nich poczucie światła, które już samo w sobie może stanowić swoistą pomoc w grze. W różnego rodzaju turniejach grają także osoby z wadami wzroku w stopniu zróżnicowanym, które klasyfikowane są jako B2 lub B3. Celem wyrównania szans wszyscy biorący udział w grze zobligowani są do noszenia na oczach specjalnych gogli, które zasłaniają pole widzenia. Dodatkowo na oczy naklejane są specjalne plastry oraz opatrunki. Ma to na celu wyeliminowanie możliwości podglądania.

Warto w tym miejscu dodać, iż gracze sklasyfikowani jako B1 (niewidomi), to zawodnicy mogący brać udział w rozgrywkach rangi mistrzowskiej: Igrzyska Paraolimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i tym podobne. Gracze sklasyfikowani jako B2 oraz B3 (słabowidzący) nie mogą stanowić o sile reprezentacji narodowych, mogą jednak swobodnie uczestniczyć w rozgrywkach klubowych. 

Przewodnicy

Ustawiony za bramką przewodnik nawiguje napastnikiem

Aby gracze mogli w odpowiedni sposób przemieszczać się po murawie potrzebne jest wsparcie ze strony przewodników, który nimi nawigują. To w zdecydowanej mierze od nich zależy, czy gracze będą w stanie zablokować atak, przeprowadzić akcje i wreszcie zdobyć bramkę. Każdy zespół liczy trzech przewodników - tylu ile stref, na które podzielone jest boisko. Bramkarz - jedyny widzący zawodnik biorący udział w grze - nawiguje strefą obrony. W strefie pomocy podpowiada trener ustawiony za bandą z boku boiska. Napastnikami poruszającymi się w strefie ataku nawiguje przewodnik usytuowany za bramką rywala.

Warto zaznaczyć, iż przewodnicy mogą podpowiadać graczom, którzy znajdują się w ich strefach. Bramkarz nie może pomagać głosowo napastnikom ze strefy ataku - takie zachowanie traktowane jest jako faul.

Bramka i bramkarz

Bramkarz podczas interwencji

Brama do blind footballu ma wymiar 2, 14m x 3, 66m. Przed nią wyznaczona jest strefa będąca prostokątem o wymiarach 2m x 5, 82m. Jest to obszar, w którym może poruszać się bramkarz. Jeśli w trakcie akcji ofensywnej drużyny przeciwnej lub podczas interwencji przekroczy jej linię, sędzia zobligowany jest do podyktowania rzutu karnego z szóstego metra

Czas gry

Tablica elektroniczna z czasem i wynikiem

Od 2022 roku czas gry to 2 x 15 minut. Sama rozgrywka trwa jednak w rzeczywistości nieco dłużej, bowiem jest to czas aktywnej rozgrywki. Wszelkie faule, zmiany, wznowienia gry i inne wchodzące w skład rozgrywki elementy sprawiają, iż czas jest zatrzymywany i wznawiany po gwizdku.

Zaznaczyć należy, iż jest to czas obowiązujący w oficjalnych rozgrywkach - podczas różnego rodzaju turniejów czas, a także często niektóre zasady gry mogą ulegać zmianie.

Faule

Rzut karnyW futbolu osób niewidomych rozróżnia się dwa rodzaje faulów: indywidualne oraz drużynowe. Te pierwsze tyczą się pojedynczych graczy - pięć takich faule oznacza przymusową zmianę. Faule drużynowe dają w efekcie rzut karny przedłużony (akumulowany), czyli z ósmego metra. Piąty i każdy kolejny taki faul zamieniany jest na rzut karny - faule te kasują się w przerwie spotkania.

Faule dyktowane są za nadmierne użycie siły, niedozwolone zagrania, ale także za nawigowanie w niewłaściwej strefie. Ich efektem są rzuty wolne pośrednie lub bezpośrednie, a także rzuty karne z szóstego i ósmego metra.

Arbiter może również ukarać gracza lub członka sztabu żółtą lub czerwoną kartką.