Jak gramy?
Blind football, jak każda dyscyplina sportowa, rządzi się swoimi prawami. Sama gra na pierwszy rzut oka przypomina rozgrywki znane z futsalu, czyli piłki halowej. Z racji swej specyfiki posiada jednak szereg zasad oraz charakterystycznych elementów stworzonych tylko dla niej. Poniżej znajdziecie te najważniejsze, których znajomość pozwala na bezpieczną rywalizację. W zakładce do pobrania znajdziecie pełną wersję przepisów w języku angielskim oraz polskim.
Boisko
Boisko do blind footballu swymi wymiarami oraz rozrysowaniem linii jest niemal identyczne do tego znanego z futsalu - posiada jednak dodatkowe elementy charakterystyczne jedynie dla tej odmiany dyscypliny. Mierzy ono 20m szerokości, 40m długości i podzielone jest na trzy strefy za pomocą przerywanych linii. Są to strefy obrony, pomocy oraz ataku, o których więcej dowiecie się w rozdziale poświęconym przewodnikom. Ponadto w polach karnych znajdują się specjalne prostokątne strefy przeznaczone dla bramkarzy, których charakterystykę znajdziecie w rozdziale bramki i bramkarze.
Boisko do blind footballu wyposażone jest również w specjalne bandy ciągnące się wzdłuż lini bocznych. Ich podstawowymi funkcjami są ograniczenie pola gry oraz jej upłynnienie. Warto w miejscu tym zaznaczyć, iż w chwili opuszczenia przez piłkę pola gry poprzez wykopnięcie jej ponad bandą, sędzie odgwizduje wrzut z autu, który wykonywany jest ze stojącej piłki na wysokości, na której futbolówka opuściła murawę.
Piłka
Tym co wyróżnia piłkę do blind footballu od klasycznej futbolówki to wydobywający się z niej charakterystyczny dźwięk. Między balonem a łatkami zamontowanych jest sześć metalowych grzechotek, które dźwięczą podczas ruchu. Sama piłka zbliżona jest swym zachowaniem na boisku do tej znanej z piłki halowej. Jej rozmiar to 3, waga około 510-540g, obwód wynosi 60-62cm.
Maska i opatrunki okulistyczne
Blind football to odmiana piłki nożnej zaadaptowana na potrzeby osób niewidomych, które klasyfikowane są jako B1. Nie oznacza to jednak, iż podczas rozgrywek zawsze mamy do czynienia z całkowicie niewidomymi zawodnikami - często występuje u nich poczucie światła, które już samo w sobie może stanowić swoistą pomoc w grze. W różnego rodzaju turniejach grają także osoby z wadami wzroku w stopniu zróżnicowanym, które klasyfikowane są jako B2 lub B3. Celem wyrównania szans wszyscy biorący udział w grze zobligowani są do noszenia na oczach specjalnych gogli, które zasłaniają pole widzenia. Dodatkowo na oczy naklejane są specjalne plastry oraz opatrunki. Ma to na celu wyeliminowanie możliwości podglądania.
Warto w tym miejscu dodać, iż gracze sklasyfikowani jako B1 (niewidomi), to zawodnicy mogący brać udział w rozgrywkach rangi mistrzowskiej: Igrzyska Paraolimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i tym podobne. Gracze sklasyfikowani jako B2 oraz B3 (słabowidzący) nie mogą stanowić o sile reprezentacji narodowych, mogą jednak swobodnie uczestniczyć w rozgrywkach klubowych.
Przewodnicy
Aby gracze mogli w odpowiedni sposób przemieszczać się po murawie potrzebne jest wsparcie ze strony przewodników, który nimi nawigują. To w zdecydowanej mierze od nich zależy, czy gracze będą w stanie zablokować atak, przeprowadzić akcje i wreszcie zdobyć bramkę. Każdy zespół liczy trzech przewodników - tylu ile stref, na które podzielone jest boisko. Bramkarz - jedyny widzący zawodnik biorący udział w grze - nawiguje strefą obrony. W strefie pomocy podpowiada trener ustawiony za bandą z boku boiska. Napastnikami poruszającymi się w strefie ataku nawiguje przewodnik usytuowany za bramką rywala.
Warto zaznaczyć, iż przewodnicy mogą podpowiadać graczom, którzy znajdują się w ich strefach. Bramkarz nie może pomagać głosowo napastnikom ze strefy ataku - takie zachowanie traktowane jest jako faul.
Bramka i bramkarz
Brama do blind footballu ma wymiar 2, 14m x 3, 66m. Przed nią wyznaczona jest strefa będąca prostokątem o wymiarach 2m x 5, 82m. Jest to obszar, w którym może poruszać się bramkarz. Jeśli w trakcie akcji ofensywnej drużyny przeciwnej lub podczas interwencji przekroczy jej linię, sędzia zobligowany jest do podyktowania rzutu karnego z szóstego metra
Czas gry
Od 2022 roku czas gry to 2 x 15 minut. Sama rozgrywka trwa jednak w rzeczywistości nieco dłużej, bowiem jest to czas aktywnej rozgrywki. Wszelkie faule, zmiany, wznowienia gry i inne wchodzące w skład rozgrywki elementy sprawiają, iż czas jest zatrzymywany i wznawiany po gwizdku.
Zaznaczyć należy, iż jest to czas obowiązujący w oficjalnych rozgrywkach - podczas różnego rodzaju turniejów czas, a także często niektóre zasady gry mogą ulegać zmianie.
Faule
W futbolu osób niewidomych rozróżnia się dwa rodzaje faulów: indywidualne oraz drużynowe. Te pierwsze tyczą się pojedynczych graczy - pięć takich faule oznacza przymusową zmianę. Faule drużynowe dają w efekcie rzut karny przedłużony (akumulowany), czyli z ósmego metra. Piąty i każdy kolejny taki faul zamieniany jest na rzut karny - faule te kasują się w przerwie spotkania.
Faule dyktowane są za nadmierne użycie siły, niedozwolone zagrania, ale także za nawigowanie w niewłaściwej strefie. Ich efektem są rzuty wolne pośrednie lub bezpośrednie, a także rzuty karne z szóstego i ósmego metra.
Arbiter może również ukarać gracza lub członka sztabu żółtą lub czerwoną kartką.