Niecodzienny trening ‚w ciemno’

16 maja na obiektach treningowych TS Wisła zorganizowane zostały warsztaty treningowe dla przyszłych piłkarzy, którzy swe pierwsze kroki w futbolowym świecie stawiają pod egidą Białej Gwiazdy. Gracze i sztab naszej sekcji mieli przyjemność poprowadzić aż cztery sesje treningowe dla dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat, dla których futbol osób niewidomych był zupełnie nowym - ale jak zgodnie podkreślali trenerzy młodych wiślaków - niezwykle cennym doświadczeniem. Nauka sprawnej komunikacji, zaufanie do kolegów z zespołu, przełamywanie lęków związanych z trudnymi sytuacjami na boisku - właśnie tego mogli nauczyć się gracze podczas kilkugodzinnego spotkania, podczas którego królowały ciemne przepaski i grzechot piłki. Nietypowe warsztaty pokazały młodym adeptom sztuki piłkarskiej, iż nawet alternatywna odmiana futbolu może stanowić istotny element treningu sprawnej współpracy i komunikacji wśród zawodników uprawiających klasyczna odmianę tej dyscypliny.

Juniorzy Wisły podczas treningu 'w ciemno'

Stolica usłyszała football

28 maja w Warszawie odbyła się 23. edycja Pikniku Olimpijskiego, podczas którego nie zabrakło dyscyplin ze świata sportu paraolimpijskiego. W Parku Kępa Potocka - pośród licznych stanowisk - znalazło się również to z grzechoczącymi futbolówkami w rolach głównych. Ciemne przepaski, dźwiękowe piłki oraz bramka cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród młodszych oraz nieco starszych uczestników zabawy. Dla wielu mieszkańców stolicy było to pierwsze zetknięcie z blind footballem, który na wszystkich zrobił spore wrażenie. Jest nam tym bardziej miło, iż to właśnie za sprawą trenera i graczy naszej sekcji mogliśmy przybliżyć im historię, zasady oraz pokazać podstawy gry w tą nietypową odmianę najpopularniejszej dyscypliny sportowej świata.

Blind football na WF-ie

3 czerwca Marcin, Michał oraz Mateusz wcielili się w rolę nauczycieli wychowania fizycznego w jednej z krakowskich szkół, a dokładnie w Szkole Podstawowej nr 61, gdzie na zaproszenie uczniów i nauczycieli poprowadzili zajęcia ‚w ciemno’. Alternatywna i zupełnie nowa dla wszystkich forma aktywności ruchowej wzbudziła wielkie zainteresowanie. Uczniowie poznali historię oraz zasady gry, uzyskali odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania - związane zarówno z dyscypliną, jak i z życiem osób niepełnosprawnych wzrokowo - a także wcielili się w rolę zawodników poznając podstawowe techniki i ruchy związane z prowadzeniem piłki, podaniami oraz esencją futbolu, czyli strzałami na bramkę. Był to niezwykle intensywny oraz motywujący do działania czas, który ponownie pozwolił nam pokazać, iż ‚bariery istnieją tylko w naszych głowach’!

Blind football na WF-ie w Szkole Podstawowej nr 61 w Krakowie

Cenne doświadczenie

Dziękujemy wszystkim uczestnikom minionych spotkań za kilkanaście godzin doskonałej zabawy, która napędza nas do dalszego działania. Jesteśmy przekonani, iż to doświadczenie nakręciło rownież Was i pokazało, że pasja potrafi kruszyć nawet najgrubsze mury. Mamy nadzieję, iż będzie dane nam spotkać się ponownie w przyszłości, a nasze warsztaty zapadną na długo w Waszej pamięci!

Zachęcamy do współpracy
  • Pracujesz jako trener i poszukujesz alternatywnej formy treningu dla swych zawodników?
  • Jesteś nauczycielem i chciałbyś pokazać uczniom świat osób niewidomych?
  • Organizujesz wydarzenie sportowe, podczas którego uczestnicy mogliby spróbować swych sił w nowej i nietypowej dyscyplinie?
Zapraszamy i zachęcamy do kontaktu! Pokażmy razem, iż blind football to #NaszaWspólnaPasja!

___

Realizacja zadania możliwa była dzięki wsparciu ze środków Miasta Krakowa.