Szczęśliwszego Nowego Roku!

wpis w: Aktualności, Blog | 0

Gdybym poprosił Was o uzupełnienie zdania: Rok 2020 był… – jestem święcie przekonany, iż zdecydowana większość przymiotników z nim związanych należałaby do tych naznaczonych negatywnymi emocjami. Ja sam z dziką rozkoszą w miejsce wielokropka umieściłbym kilka inwektyw nienadających się do publikacji. Patrząc jednak z punktu widzenia naszej fundacji – czy było aż tak źle? Bez wątpienia było inaczej, było trudniej i mniej przewidywalnie, ale jak przekonacie się po lekturze tekstu podsumowującego w skrócie nasze działania, nie było tragicznie.

Początek marca ubiegłego roku. Pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 w Polsce, pierwsze nakładane przez rząd restrykcje i obostrzenia, które w krótkim czasie przybierają formę całkowitego lockdownu. Stan ten utrzymuje się długimi tygodniami, a my – mam na myśli wszystkich związanych z działaniem naszej fundacji – wiemy już, że sporą część planów związanych z rokiem 2020 trzeba będzie odłożyć na bok

Prowadzona przez naszą organizację sekcja blind footballu całkowicie zawiesza działalność. Z zaplanowanych na cały sezon dziewięciu turniejów tylko do przełomu czerwca i lipca przepada aż sześć. Drużynowe treningi z piłkami na boisku zastąpione zostają marnym substytutem w postaci indywidualnych zajęć w zaciszu czterech ścian.

Współorganizowany przez nas doroczny Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami również staje pod wielkim znakiem zapytania, który tuż po Świętach Wielkanocnych zamienia się w olbrzymi czerwony neon z informacją: Odwołane z powodu COVID-19.

Dla nas oraz innych organizacji z sektora trzeciego komunikat z powyższego akapitu będzie skutecznie podcinał skrzydła uniemożliwiając jakiekolwiek próby wzbicia się w powietrze. Ale czy na pewno?

Ornitologiem nie jestem, ale na świecie żyje kilka ptaków, które niemożność przemieszczania się za pośrednictwem skrzydeł w jakimś stopniu zgrabnie sobie zrekompensowały. Pingwin to doskonały pływak, struś fantastycznie biega i nawet swojsko brzmiąca w tym zestawieniu kura zdołała wykrzesać z siebie wystarczającą ilość pary na długie skoki z użyciem swego okołolotniczego sprzętu.

Z racji tego, że wraz z Piotrkiem i Marcinem możemy pochwalić się nieco większą liczbą zwojów mózgowych od wspomnianej kury, zebraliśmy dostępne opierzenie, zorganizowaliśmy telekonferencję i po dłuższej chwili namysłu skonstruowaliśmy niezwykle ciekawą paralotnię, która pozwoliła nam na realizację innych niż planowane na 2020 rok projekty. Ale po kolei…

16 maja wraz z medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu – Pauliną Woźniak oraz Joanną Budzis – psycholog sportu, startujemy z projektem „Nasza pasja – Twój ruch”. Seria ośmiu sesji treningowych opracowanych przez Paulinę pojawia się przez kolejnych osiem wtorków na profilu FB i kanale YT fundacji. Każdy może wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach, a najaktywniejsi po zakończonym projekcie obdarowani zostają przez nas mozycznymi nagrodami. Ponadto dla klubów sportowych zrzeszających osoby niepełnosprawne na terenie miasta Krakowa zorganizowane zostają wirtualne warsztaty z psycholog, która pomaga radzić sobie z trudami izolacji oraz opowiada, jak motywować się do działania mimo niecodziennej sytuacji.

 Równolegle ruszamy z przygotowaniami do kampanii społecznej, której celem jest zwrócenie uwagi na pogarszającą się sytuację społeczno-ekonomiczną osób niepełnosprawnych wzrokowo wywołaną zmianami otoczenia pod wpływem pandemii COVID-19. Organizowana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa kampania „Widzialni (Nie)widzialni” startuje 8 czerwca i zostaje bardzo ciepło przyjęta przez pełno i niepełnosprawnych członków społeczeństwa. W projekt udaje nam się zaangażować znane osobistości ze świata sztuki, sportu i dziennikarstwa, które jako ambasadorzy zachęcają do niesienia pomocy mimo ograniczeń i zrozumiałych obaw związanych z pandemią. Filmy z udziałem m. in. Urszuli Grabowskiej, Przemysława Babiarza i Andrzeja Sikorowskiego, w których przedstawione są sceny z życia osób niewidomych i słabowidzących stanowią siłę napędową kampanii. Ponadto szereg innych treści publikowanych w sieci, radiu i prasie pozwalają na dotarcie do mieszkańców Krakowa. Dodatkowo dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców naszego miasta oferowana jest pomoc w zakresie zajęć orientacji przestrzennej oraz wsparcie pracownika socjalnego, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

W tak zwanym międzyczasie, wraz z fundacjami i stowarzyszeniami związanymi z naszym miastem i województwem organizujemy symboliczny Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami, który choć oficjalnie odwołany, udaje się przenieść do sieci. Wirtualna płyta Rynku Głównego w Krakowie zapełnia się zdjęciami i filmami ukazującymi, jak organizacje dzielnie walczą i działają mimo trudów izolacji. Finał wirtualnej imprezy wypada 6 czerwca.

W zbliżonym okresie sekcja Wisła Kraków Blind Football ponownie melduje się na murawie i rozpoczyna treningi. Wszyscy mamy nadzieję, iż koniec lockdownu pozwoli na rozegranie choćby części z zaplanowanych turniejów. Niestety, mimo owocnie przepracowanych wakacji, druga fala zachorowań, która z początkiem września przetacza się przez Europę zmywa resztki nadziei na uratowanie sezonu. Z trzech pozostałych turniejów finalnie udaje się rozegrać raptem trzy mecze. Pierwszy z nich we wrześniu właśnie – bezbramkowy remis w meczu o Super Puchar Polski ze Śląskiem. Pozostałe dwa w grudniu, ale o tym kilka akapitów niżej.

W połowie września ruszamy z kolejnym i zarazem ostatnim projektem, który staje się dla nas nie lada wyzwaniem. Wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego rozpoczynamy kampanię „Mały gest – Wielkie wsparcie” opartą na kanwie sukcesu jej poprzedniczki – tym razem jest to jednak dużo większe przedsięwzięcie. W ramach projektu opracowane zostają uniwersalne treści, których celem jest zachęcenie do pomagania osobom z niepełnosprawnościami nie tylko w dobie pandemii. Ta bowiem kiedyś dobiegnie końca i niech nadejdzie on jak najszybciej, jednak potrzeba wyciągania do drugiego człowieka pomocnej dłoni powinna pozostać żywa. Z myślą tą znów tworzymy serię klipów z udziałem znanych osobistości ze Zbigniewem Bońkiem na czele. Materiały filmowe i dźwiękowe przedstawiające prozaiczne scenki z codziennego życia osób niepełnosprawnych trafiają do radia i sieci, w której za pośrednictwem samego profilu FB fundacji docierają do blisko pół miliona odbiorców. Artykuły w prasie i portalach internetowych pomagają dotrzeć nam do mieszkańców naszego województwa. Można jednak powiedzieć, że kanały te są nieco ciasnawe na nasz projekt. I tu pojawia się gwóźdź programu naszej kampanii – i to dosłownie – bowiem w listopadzie na antenie TVP 3 Kraków debiutuje nasz autorski program „Nie widząc przeszkód”. Sześć wyemitowanych odcinków w każdy weekend przyciągało przed telewizory pokaźną publiczność, która w każdą sobotę o 18:13 poznawała niezwykłych ludzi, dla których bariery w osiąganiu swych celów nie stanowiły przeszkód. Całkiem fajnie, prawda? To jeszcze na koniec tego akapitu dodam, iż sam projekt nie był ukierunkowany jedynie na pełnosprawną część naszego społeczeństwa. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przygotowane zostały materiały opublikowane w specjalistycznych czasopismach i na łamach portali zrzeszających osoby niepełnosprawne, a małopolskie podokręgi PZN otrzymały z myślą o swych członkach przygotowaną przez nas publikację w brajlu, która stanowić ma swoistą ściągę dla wszystkich niewidomych, którzy pragną zadbać o własne bezpieczeństwo i rozwój.

Wreszcie docieramy do grudnia, w którego połowie kończy się kampania, a w którym nasza sekcja triumfuje w Pucharze Polski. 13 dnia miesiąca na hali Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie rozegrany zostaje turniej pod egidą PZSN „Start”, w którym to właśnie Wisła BF zdobywa złoto i jest to słodkie zwieńczenie najdziwniejszego sezonu w historii tej dyscypliny w naszym wykonaniu. 

I w ten oto sposób kończymy nasz lot. Na niecodziennym sprzęcie, trasą zupełnie inną niż ta ze styczniowych planów, jednak bez wątpienia udany w wykonaniu naszej fundacji. Nie myślcie sobie jednak, że był on prosty. Choć w powyższych akapitach  raczej nie znajdziecie narzekania i historii o tym, jak bardzo zmuszeni byliśmy kombinować, to uwierzcie mi na słowo, iż koronawirus przez cały czas ściągał na nas niekorzystne prądy.

To jest już jednak przeszłość. Dziś mamy 1 stycznia 2021. Nowy rok i nowe rozdanie, oby dużo lepsze dla nas wszystkich.

W imieniu Fundacji NWP i wszystkich związanych z nią osób pragnę życzyć Wam wszystkiego co najlepsze w tym roku. Niech będzie on lepszy, pełen wiary, optymizmu i normalności, której tak bardzo wszystkim brakuje.

Sobie i całej fundacji życzę natomiast, byśmy wrócili na nasz stary i dobrze znany nam sprzęt – dopiero wówczas zobaczycie, jak wysoko i daleko potrafimy latać.

Szczęśliwszego Nowego Roku!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *