Kampania “Widzialni (Nie)Widzialni”

wpis w: Aktualności, Blog | 0

Długotrwała izolacja oraz konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiły, iż sytuacja osób z niepełnosprawnością narządu wzroku uległa diametralnej zmianie. Otaczający je świat, na którego poznanie przyszło spędzić im często wiele lat, stał się zupełnie inny w zaledwie kilka tygodni. Z pewnością przez długi czas – o ile w ogóle – nie wróci on do stanu sprzed pandemii. Prędzej czy później społeczeństwo zaakceptuje zmiany i przejdzie nad nimi do porządku dziennego – co jednak z jego niewidomymi i słabowidzącymi członkami?

Nowa rzeczywistość rzuca nowe wyzwania. Czynności dnia codziennego przestają być oczywistością. Poznany zmysłami dotyku, słuchu i zapachu świat nagle staje się niedostępny, tym samym osoby z dysfunkcją wzroku zmuszone są do wypracowania nowych metod radzenia sobie w znanych im do tej pory sytuacjach.

Choć rząd od kilku tygodni zdejmuje kolejne obostrzenia oraz limity, to pewnym jest, iż wciąż obecny w społeczeństwie lęk przed zarażeniem siebie lub innych nie pozwoli ludziom na pełną swobodę wchodzenia w interakcje. Dla osób z dysfunkcją wzroku to kolejny cios, bowiem to właśnie ta grupa często bardzo mocno uzależniona jest od wsparcia ze strony osób trzecich.

Robiąc zakupy, spiesząc na autobus, czy będąc w drodze do lekarza nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż wokół nas są osoby, dla których owe czynności wymagają pełnego skupienia – liczą każdy krok, analizują każdy szmer, nie mogą pozwolić sobie choćby na moment dekoncentracji. To właśnie one bardzo często potrzebują czyjejś pomocnej dłoni.

Właśnie dlatego ruszamy z kampanią „Widzialni (Nie)widzialni”, której celem jest pokazanie, iż tak naprawdę każdy z nas może stać się czyimiś oczami!

Plakat promujący kampanię “Widzialni (Nie)widzialni

Jesteśmy przekonani, że w swoim życiu mieliście okazję spotkać osobę niewidomą – kogoś, kto idąc chodnikiem badał otoczenie za pomocą białej laski. Wiemy też, że w takich sytuacjach przez myśl przebiegło Wam przynajmniej jedno z dwóch pytań: Jak to w ogóle jest możliwe?oraz Czy można jakoś pomóc?Mamy nadzieję, iż owa kampania pozwoli Wam znaleźć na nie odpowiedź.

Choć jej oficjalny start przypada na dzień dzisiejszy, to pracę nad nią rozpoczęliśmy ponad miesiąc temu. W tym czasie zdołaliśmy stworzyć niezwykle istotny dla nas projekt, w którym chęć udziału wyraziły osobistości ze świata mediów, sportu, kultury oraz sztuki. To właśnie one w ciągu najbliższych tygodni będą zachęcać Was do włączenia się w pomoc osobom z dysfunkcją wzroku. 

 Dzięki nawiązaniu współpracy z Urzędem Miasta Krakowa już niebawem będziecie mogli zobaczyć nas i usłyszeć na terenie całego miasta, a echa szeroko zakrojonej kampanii wybrzmiewać będą nie tylko na jego ulicach!

 Te i wiele innych zaplanowanych w ramach projektu działań ukierunkowane zostały na rzeczywiste wsparcie osób niewidomych i słabowidzących – także w sposób bezpośredni. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy pakiety ochrony osobistej, w których znajdą się między innymi maseczki oraz kieszonkowe żele antybakteryjne. Ponadto każdy, kto na skutek długotrwałej izolacji będzie czuł potrzebę przypomnienia sobie dawno nieuczęszczanej trasy, będzie mógł skorzystać z pomocy nauczyciela orientacji przestrzennej. W ramach wsparcia bezpośredniego, osoby niepełnosprawne wzrokowo będą mogły liczyć także na wsparcie psychologa oraz pracownika socjalnego.

Wszystkie osoby, które czują potrzebę skorzystania z tych właśnie form pomocy zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@niewidzacprzeszkod.pl.

Głęboko wierzymy w to, iż kampania „Widzialni (Nie)widzialni” pozwoli nam w realny sposób wpłynąć na poprawę komfortu życia osób niewidomych i słabowidzących, a także na ogół społeczeństwa, które zechce stać się ich oczami.

Gorąco zachęcamy do odwiedzania strony www oraz uważnego śledzenia oficjalnego profilu Fundacji NIE WIDZĄC PRZESZKÓD na Facebooku, na którym od dziś pojawiać się będą kolejne kluczowe dla projektu wiadomości! 

_____

Zadanie publiczne jest finansowany ze środków Miasta Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *